Bytový dům - byty - družstevní bydlení

Léto pomalu, ale jistě končí. A jak si během teplých a slunečných měsíců stojí ceny nemovitostí? Přehled 13 krajských měst dle růstu cen bytů.

Ve Valuu jsme porovnali ceny tisíce bytů v osobním vlastnictví s podlahovou plochou od 60 do 90 m2 ve 13 krajských městech České republiky. Vybrali jsme pouze ty ve velmi dobrém stavu nebo po kompletní rekonstrukci a zaměřili jsme se na vývoj jejich cen v letních měsících (období červenec + srpen) v rozmezí let 20182021. V naší analýze jsme úplně vynechali novostavby, aby byly údaje co nejméně zkreslené.

Pro porovnání jsme použili nabídkové ceny z inzerátů. Kdybychom totiž vycházeli z údajů katastru nemovitostí, neměli bychom jak zjistit stav prodaných objektů, ani jejich přesnou podlahovou plochu. Jsme si vědomi faktu, že ani v inzerátech ne vždy uvedená plocha stoprocentně odpovídá realitě, ve většině z nich je ale víc údajů než v katastru.

Ceny ve všech zkoumaných městech se značně zvýšily. Nejvýraznější zdražování nastalo v Ústí nad Labem, kde procentuální nárůst oproti roku 2018 překročil hranici sta procent, konkrétně činí 118 %. Jen za poslední rok zde ceny vyšplhaly téměř o polovinu (44 %). A co toto číslo znamená v praxi? Před třemi lety byste za byt o velikosti 75 m2 zaplatili 1 200 000 Kč. Loni by vás ten stejný byt vyšel na 1 880 000 Kč a dnes by na cenovce stála částka 2 700 000 Kč.

Vývoj cen bytů v Ústí nad LabemDruhý nejvyšší procentuální nárůst zaznamenala Ostrava, ceny zde za 3 roky vzrostly o více než 98 %, na pomyslném třetím místě stojí Zlín s nárůstem 77 %. Naopak nejméně se zvýšily v Karlových Varech (49 %) a v Praze (38 %). V hlavním městě za metr čtverečný v průměru zaplatíte 106 750 Kč, oproti tomu by vás v roce 2018 stál 77 439 Kč. 

Vývoj cen bytů v krajských městechV 8 zbylých krajských městech je situace podobná, nabídek na trhu je nedostatek a poptávka vysoká. Zvýšení cen bytů od roku 2018 se pohybuje od 53 % v Plzni, 54 % v Olomouci, 60 % v Hradci Králové a 61 % v Jihlavě. Větší růst cen se dotkl lidí v Liberci, a to o 65 %, v Pardubicích a v Českých Budějovicích 66 %. V Brně pak nárůst cen za m2 překročil 68 %.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account