apartmín

Stavební pozemky ve větších městech jsou tak drahé, že znemožňují výstavbu levných startovacích bytů pro mladé lidi. Většině z nich tak nezbývá jiná možnost, než platit stále dražší nájmy. Vlastní bydlení je pro lidi s nižším příjmem nedostižné – cenami i podmínkami pro získání hypoték.

Ceny stavebních pozemků stále rostou. Zejména v Praze a Brně, ale i v dalších větších městech. Ostatně na tuto skutečnost jen v posledních několika dnech upozornili analytici společností BH Securities a M&M Reality Holding i provozovatel serveru CenovaMapa.org. A připojili i vysvětlení, co tato skutečnost znamená: Ceny pozemků stále více ovlivňují ceny novostaveb.

Mladí jsou téměř bez šance

Náklady na pořízení vlastního bydlení trvale rostou a v kombinaci se zpřísňováním podmínek pro získání hypotéky znamenají jediné: Pořídit vlastní byt či dům si mohou dovolit pouze lidé s vyššími příjmy. Řešením však nejsou ani nájemní byty. Rostou totiž i nájmy. A to až tak, že podle zprávy finanční skupiny Wüstenrot ve většině krajských měst vyjde levněji splátka hypotéky. Výjimkou jsou pouze Praha, Brno a také Plzeň.

Pro mladé lidi, kteří se s vidinou lepších pracovních příležitostí stěhují do Prahy nebo Brna, je vlastní bydlení téměř nedostupné a o moc lepší situace není ani v případě, že se spokojí s nájemním bydlením. Navíc, jak upozornila společnost Lexxus, minimálně v Praze rostou nájmy stále výrazněji a dá se předpokládat, že nebude trvat dlouho a i tady bude splátka hypotéky levnější než nájem. Ovšem pokud na hypotéku zájemci dosáhnou.

Stavební řízení je pomalé a brzdí trh

Dalším problémem, který podle odborníků trápí trh bydlení v Česku, je nevyhovující stavební zákon a pomalá práce stavebních úřadů. Podle společnosti Central Group chybí jen v Praze více než 20 tisíc bytů. A i v tomto případě zaznívá kritika stavebních úřadů.

Převaha poptávky nad nabídkou jen nahrává růstu cen. Ke zlevňování bytů není důvod. Rostoucí ceny novostaveb se samozřejmě projevují i na cenách starších bytů a bytových domů. Pokud majitele netrápí, že chvíli počká, kupec se obvykle najde. A to platí jen u větších bytů. Malé byty podle zástupců realitních kanceláří obvykle “zmizí” rychleji, než se oficiálně objeví v nabídce. Tak obrovský je o ně zájem.

Daň z nabytí nemovitosti možná skončí

Nemalý podíl na vysokých cenách bytů má také daň z nabytí nemovitosti a daň z přidané hodnoty. V obou případech se možná podaří dosáhnout změny. Z aktivity radních hlavního města Prahy vyplynul návrh na změnu daňového systému. Zda a případně kdy se tohoto cíle podaří dosáhnout je však otázka.

Bydlet ve svém je asi snem většiny lidí. Realizovat tento sen je však stále obtížnější. Zejména v Praze. A přitom právě Praha je cílovou destinací stále většího počtu lidí. Není divu, když právě v hlavním městě je tolik lákavých pracovních příležitostí. Bohužel, s bydlením je to o poznání horší…

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account