Evropa v současnosti čelí ekonomickým výzvám v důsledku demografických faktorů, které brzdí růst a nízké úrokové sazby. Panuje však optimismus, že toto období vysokých úrokových sazeb bude krátkodobé a do roku 2024 začne klesat. Naznačuje to také, že vyšší výnosy na trhu s nemovitostmi budou rovněž dočasné.

Optimismus podporují obecně dobré ekonomické podmínky, jako je nízká nezaměstnanost, investice do energetických systémů a široké zavádění nových technologií. To znamená, že napětí na realitním trhu bude pravděpodobně omezeno na příštích 12-15 měsíců. Očekává se také, že od roku 2024 se trh s nemovitostmi stabilizuje a zotaví, přičemž ceny se nevrátí okamžitě na maxima z roku 2021, ale po obnovení trhu v letech 2022/2023 se výrazně zotaví.

Nemovitosti, stejně jako všechna ostatní aktiva, čekají náročné období, ale trhy nesměřují k trvalému kolapsu a je nepravděpodobné, že by nemovitosti ztratily na popularitě. Současná recese však pravděpodobně utlumí poptávku po prostorách v některých odvětvích, jako jsou kanceláře, maloobchod a výroba, což by mohlo vést ke zlevnění některých projektů. Navíc kvůli nízkým úrokovým sazbám mohou investoři do nemovitostí obtížněji hledat atraktivní aktiva k investování ve srovnání s investory do akcií. Pro dlouhodobé investory mohou být investice do nemovitostí stále zajímavé.

Vanguard Global ex-US Real Estate ETF (VNQI) – ETF této společnosti nabízí přístup na globální realitní trhy s vyloučením amerických akcií ve prospěch aktiv ve vyspělé Evropě nebo Asii. VNQI tak může poskytnout široký přístup k té třídě aktiv, která může poskytovat atraktivní aktuální výnosy a významné zhodnocení kapitálu v dlouhodobém horizontu (spolu se značnou volatilitou a rizikem). VNQI má poměrně solidní míru diverzifikace, neboť obsahuje přibližně 425 podílů v různých zemích. Díky svému širokému pokrytí a extrémně nízkému nákladovému poměru by VNQI mohl být solidní volbou pro řadu investorů, kteří o něj mají dlouhodobý zájem.

iShares Global REIT ETF (REET) – REET poskytuje přístup k celosvětově kótovaným akciím nemovitostí. Fond sleduje index FTSE EPRA Nareit Global REITs, který zahrnuje společnosti z rozvinutých a rozvíjejících se trhů, jež vlastní a spravují nemovitosti přinášející výnosy, jako jsou sklady, kanceláře a byty. Portfolio zahrnuje firmy, které se v zemi svého sídla kvalifikují jako REIT a splňují další kritéria indexu, kterými jsou velikost, likvidita a příjem. Složky indexu jsou váženy tržní kapitalizací a čtvrtletně revidovány.

iShares European Property Yield UCITS ETF (IPRP) – Fond se snaží sledovat výkonnost indexu složeného z kótovaných realitních společností a realitních investičních trustů (REITS) vyspělých evropských zemí s výjimkou Velké Británie splňující rovněž kritéria dividendových výnosů. Hlavní výhody:

1. Expozice vůči evropským realitním společnostem a REITS.

2. Přímé investice do veřejně obchodovaných realitních společností a REITS.

3 Regionální přítomnost se zaměřením na výnosy.

Autor je analytik společnosti Freedom Finance Europe

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account