rn

Češi mají chataření a chalupaření zakódováno v genech. Za socialismu bylo minimum možností cestovat po světě a řada dnešních čtyřicátníků trávila volné víkendy a dovolené na rodinné chatě či chalupě. V evropském měřítku se podle zjištění Eurostatu řadíme na špici, co se využívání vlastních rekreačních nemovitostí týče. Jak ale nejlépe získat hypotéku na rekreační nemovitost?

„Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým tématem. Čechům se totiž uzavřely hranice do většiny zemí a možnosti cestování byly tudíž velmi omezené. Pro mnohé rodiny se rovněž chata nebo chalupa stala na několik měsíců příjemným přechodným domovem. Výrazně rostla poptávka po rekreačních nemovitostech a s ní i zájem o hypotéky na rekreační objekty,“ uvádí Václav Vidlička, hypoteční specialista startupu Hypo na míru.

Rekordní růst cen chat a chalup je za námi

Nemovitosti v Česku v posledních letech výrazně zdražily. V případě chat a chalup byl až do vypuknutí pandemie koronaviru cenový vývoj o poznání poklidnější. Razantní růst poptávky a s ním i cen přišel v letech 2020 a 2021. V posledních dvou letech se podle zjištění realitní společnosti RE/MAX ceny chat a chalup v průměru zdvojnásobily. Nejvíce peněz zaplatili kupující za rekreační objekty v Karlovarském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Naopak nejlevněji bylo možné získat chatu či chalupu v Moravskoslezském kraji.

„Myslím si, že ceny nemovitostí určených k rekreaci v letošním ani příštím roce neporostou. Nejpravděpodobnějším scénářem je stagnace nebo mírný pokles prodejních cen. Důvodem je fakt, že ceny chat a chalup se již na mnoha místech vyrovnaly cenám bytů a rodinných domů, které lze nyní snadno pronajímat. Lidé mají také otevřené možnosti volně cestovat po světě,“ říká Václav Vidlička.

Banky jsou v poskytování hypoték obezřetné

Úvěr na rekreační nemovitost má svá specifika. „Banky jsou v poskytování úvěrů na rekreační objekty opatrnější. Vyžadují například více vlastních zdrojů než u hypotečního úvěru na pořízení bytu či rodinného domu. Obvykle poskytují hypotéku maximálně do výše 70 procent vypočítané odhadní ceny, ovšem vždy velmi záleží na konkrétních parametrech nemovitosti. V mnohých případech je totiž i nemovitost určená k rekreaci v takové kondici, že ji banka bere prakticky jako rodinný dům k celoročnímu užívání a vlastní zdroje jsou tedy dostačující v klasické výši 10 % až 20 % z hodnoty financovaného záměru,“ poznamenává Václav Vidlička.

Jaký rekreační objekt přijme banka do zástavy?

Banky nepřijmou do zástavy každou chatu nebo chalupu. Aby mohla nemovitost sloužit jako zástava za úvěr na rekreační objekt, musí mít přiděleno evidenční nebo popisné číslo. U chat se většinou setkáte pouze s evidenčním číslem nemovitosti. Naproti tomu chalupy jsou venkovská stavení a mají obvykle přiděleno číslo popisné. Prodávající nebo realitní makléř vám sdělí, zda má nemovitost evidenční nebo popisné číslo. Tuto informaci se vyplatí ověřit na stránkách katastru nemovitostí.

Chata nebo chalupa musí stát na vlastním pozemku

Rekreační objekt musí stát na vlastním pozemku. „Chaty v rekreačních oblastech často stojí na pozemcích, které jsou pouze v dlouhodobém pronájmu například od Lesů České republiky nebo přilehlé obce. Banky takovou nemovitost jako zástavu neuznají,“ upozorňuje Václav Vidlička.

Neméně důležité je, aby k pozemku existovala veřejně přístupná komunikace. Jestliže toužíte například po romantické chatce na skalním útesu, kam se dostanete pouze pěšky po klikaté pěšině, banka ji jako zástavu nepřijme.

Zajímejte si také o to, zda přístupová cesta nevede přes pozemky jiných majitelů. Pokud ano, banky v tomto případě vyžadují souhlas majitelů nebo přímo sjednání věcného břemene. A to může být problém.

Vybavenost rekreační nemovitosti

Při pořízení rekreační nemovitosti na hypotéku je důležitá i vybavenost chaty nebo chalupy. Banky posuzují, zda je chata nebo chalupa určená do zástavy celoročně obyvatelná a splňuje tedy podmínku trvalého bydlení. Odhadce banky sleduje, jaký má objekt zdroj vytápění, zda má funkční koupelnu, splachovací toaletu a kuchyň. Nově postavené nebo zrekonstruované rekreační objekty tuto podmínku snadno splní, jsou totiž obvykle vybaveny stejně jako byty či rodinné domy.

Půjčka na chatu

K financování chaty či chalupy můžete využít i úvěr ze stavebního spoření. Na začátku si nastavte dostatečně vysokou cílovou částku. Od ní se totiž odvíjí výše poskytnutého úvěru, respektive překlenovacího úvěru.

„Banky nabízí i spotřebitelské úvěry. Peníze vám mohou posloužit jako půjčka na chalupu nebo chatu. Spotřebitelské neúčelové půjčky můžete využít na cokoliv a nevyžadují ručení nemovitostí. Oproti hypotéce či úvěru ze stavebního spoření ovšem počítejte s kratší dobou splatnosti a vyšší úrokovou sazbou,“ uzavírá Václav Vidlička..

 

Zdroj: hyponamiru.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account