Zelený dům

Zelené bydlení je téma, které rezonuje mezi českou populací. Ačkoli se o zelenější a úspornější bydlení zajímá více než 60 % Čechů, skutečně státní dotace využilo zatím pouze 14 % dotazovaných. Zájem o zelené bydlení mají nejčastěji mladí Češi z menších měst.

Z průzkumu vyplývá, že 63 % Čechů projevuje alespoň základní zájem o zelené řešení ve svých domovech. Výraznější zájem však vykazuje pouze 10 % populace, přičemž nejvyšší míra zájmu je v menších obcích do 5 tisíc obyvatel. S rostoucím věkem pak zájem o zelené bydlení slábne.

Nejčastějším účelem, pro který Češi státní dotace využívají, je instalace fotovoltaických panelů, což tvoří 35 % všech případů využití. Dalšími účely jsou zateplení domu (24 %), výměna oken (24 %), instalace tepelných čerpadel (22 %) a výměna starých nevyhovujících kotlů (21 %). Menší podíl dotací je využit pro instalaci systémů pro zachytávání dešťové vody nebo výstavbu pasivního domu.

Čím větší město, tím méně dotací. Ze 14 % obyvatel, kteří již dotace využili, jich 40 % pochází z měst a obcí do 5 tisíc obyvatel. Shodně 11 % dotazovaných je pak z měst do 20, respektive 100 tisíc obyvatel. V městech s více než 100 tisíci obyvateli využilo dotaci pouze 8 % respondentů.

Udržitelné bydlení se stává součástí moderního životního stylu, ale ačkoliv je zájem poměrně vysoký, využití pokulhává. Naším úkolem je podporovat klienty na cestě k zelenějšímu bydlení, pomáhat jim překonávat veškeré bariéry a zajistit jim snadnější přístup ke zdrojům financování,” říká Pavel Čejka, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.

Zdroj: RSTS


Průzkum provedla agentura NMS Market Research v březnu 2024 online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 1010 respondentů ve věku 18-64 let.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account