Jak se ředitelka v Erste Private Banking stane realitní makléřkou? Klaudia Kocmanová říká, že všechno má svůj vývoj a ona se dostala na pomyslnou křižovatku. Tak jako hodně lidí před ní. Někdo ze zdravotních důvodů, jiný vyhoří, dožene ho stres, ztratí motivaci nebo v soukolí dnešní situace přijde o práci. A ti všichni stojí před otázkou, co bude s jejich životem dál.

Podcasty

Zvukový záznam  MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google Podcast a Pocket Casts.

„Neumím dělat věci napůl – a je úplně jedno jestli sama na sebe nebo v korporaci. Jsem schopná jet dvanáct hodin denně. To se časem někde projeví. Vždycky když během posledních několika let přišla dovolená, hned první den nastoupila angína a antibiotika. Tím to vlastně začalo, moje tělo nebylo zvyklé na klid,“ popisuje první varovné signály.

Pak přišlo několik úrazů – a všechno při sportu a na dovolené. Vážný úraz měla před třemi lety a komplikace po operaci si vyžádaly léčení celých devět měsíců. „Ačkoliv jsem si myslela, že to rychle rozcvičím a poběžím do práce… V tu dobu si prošla všemi fázemi – sebelítostí, vztekem, frustrací, ale věděla jsem, že budu muset radikálně přehodnotit a změnit svůj život. Dojíždět do Bratislavy 150 km ráno a 150 km večer a přes den plně fungovat, to už fakt nepůjde. Ptala jsem se sama sebe, co budu dělat, vždyť nic jiného než práci v bance neumím a musím přece splácet hypotéku.“

V Private několika svým klientům pomáhala s výběrem, rekonstrukcí i prodejem nemovitosti, aby jejich investiční portfolio nebylo soustředěné výhradně na kapitálové trhy. Ta práce ji bavila. Sešla se proto s některými klienty, a ptala se jich, co by říkali tomu, kdyby se z paní ředitelky stala realitní makléřkou. Odpovídali jí, že takovou změnu už měla udělat dávno. „Byly to pro mě emotivní chvíle. V korporaci jsem se hodně naučila a nastal čas, abych to všechno přenesla do reality sama na sebe,“ poznamenává.

„Reality vnímám jako vztahový byznys. Je to o lidech a pro lidi,“ říká. Už po dvou letech práce se jí klienti vracejí a doporučují další zakázky.

Jak začínala? Nejprve si zpracovala svůj byznys plán, strategii a jednotlivé akční kroky. Věděla, že se chystá realitní zákon a certifikace, a tak si nejprve udělala zkoušky. Tušila, že pak už nebude mít tolik času. „Ještě s berlemi jsem jezdila do Prahy na kurz, abych pak mohla zkoušky absolvovat. Začala jsem hodně číst, vzdělávala se, chodila na školení. Já, která vždycky byla proti Facebooku a dalším sociálním  sítím, jsem pochopila, že bez nich to nepůjde. Osobní rozvoj je moje celoživotní téma. Pro mě je učení a ta cesta mojí největší vášní,“ dodává.

„Moje první zakázka? Od maminky kamaráda mého syna. Potom jsem vzala mobil a rozeslala jsem všem svým klientům zprávu, že jsem změnila obor a jsem realitní makléřka a když budou ohledně nemovitostí cokoliv potřebovat, jsem jim k dispozici. A čekala jsem, co se bude dít. Přišla taková smršť pozitivních reakcí – dodnes neskutečná pokora a vděk – která mi dodala odvahu říct si, že je to správná cesta,“ přiznává s dovětkem, že zpočátku měla přeci jen ostych.

Pracuje sama na sebe, ale pod zavedenou značkou. Je součástí realitní sítě Justo. „Mám zdravou životní pokoru a vím, že když někde začínám, je dobré se učit od zkušenějších.“

Kultivace trhu, standardy kvality – věděla, že všichni se tím na realitním trhu zaštiťují, ale v mnoha případech „skutek utek“. Přitom je to minimálně lokálně nebo individuálně u makléřů přesně otázka toho, čím se mohu odlišovat a kde jsou moje silné stránky, jak mohu v maximální možné míře přenést službu na klienta tak, aby byl spokojen.

„V korporaci je všechno jasně dané a kreativita je svým způsobem omezená a má své mantinely, ale když si jako realitní makléřka sama nastavím standardy kvality a v tom si jedu, mám neomezené možnosti,“ dívá se na svou profesi z nadhledu dřívější práce, kdy poskytovala individuální finanční poradenství nejbonitnějším klientům. „Tím, že jsou sofistikovaní, něco mají za sebou a vybudovali firmy, tak vyžadují high level servis. A to jsem se rozhodla přenést do realit.“

V bance si prošla koučovacím tréninkem a ten se rozhodla uplatnit i v nové profesi. „Klient třeba nechce prodat nemovitost, ale ocitl se ve složité životní situaci a vidí to jako jediné možné řešení. Nemám problém si s ním sednout na hodinu nebo dvě a probrat jeho aktuální situaci. Rozhodně ho do ničeho netlačím, když klient chce, najde si cestu sám a já už pak vymyslím řešení. A když neprodáváme, nemám s tím problém. Vím, že se mi můj přístup vždycky vrátí,“ konstatuje.

Přitom realitní makléři jsou často mentorovaní k tomu, že na akviziční schůzku „přijdeš, nabereš, hned uzavřeš smlouvu a jedem.“ Na to Klaudia Kocmanová říká, že prodej realit je v mnoha případech uzavírání důležitých etap klientů a ukončování životních příběhů – a jsou to příběhy často spojené s uzavřením bolestivé minulosti, s úmrtím, s rozvodem. „My ženy vzhledem k intuici a emočnímu nastavení máme více receptorů tyto věci vnímat, ať vědomě nebo nevědomě. Moje práce je o naslouchání a absenci tlaku na výkon. Nechat příběh dozrát a počkat na rozhodnutí klienta,“ dodává k tématu, jak ona sama nahlíží na práci realitního makléře.

Na jaké nešvary naráží při své práci? „To, co mi vadí a nedává mi smysl, je obchodní model, který funguje v Brně. Nerozumím tomu, proč by mě měl platit kupující, když on si u mě žádnou službu neobjednal a já pro něho nepracuji.“

Také ona má mezi svými klienty zájemce o investiční nemovitosti a jak sama podotýká, dneska už je to hodně o číslech a matematice. „Je potřeba si spočítat náklady a o ně očistit výnosy – vzhledem ke stále rostoucím cenám nemovitostí. Zkrátka zvážit, jestli se investice vyplatí nebo nikoliv. Výnos čtyři, pět procent ročně, je pořád super. Na investici se vyplatí spíš sever Moravy.“ A sever Čech, dodává Ivana Cikánková.

„Realitní trh se vyvíjí a je těžké ho predikovat. Přes to všechno klientům říkám: Jsem v konkrétní životní situaci, mám takové cash flow a potřebuji bydlet. Vyplatí se mi to? Moje osobní matematika a jedu si svůj příběh. To je jediná cesta,“ poznamenává k cenám nemovitostí, které stále atakují nová a nová maxima.

Klaudia Kocmanová přesně ví, co chce, má strategii a začala v realitách podnikat s jasným plánem. „To je veliká inspirace. Ukotvit se a říct si, jak chci reality dělat,“ glosuje příběh Klaudie moderátorka talk show Ivana Cikánková. „Co je kompatibilní se mnou, mi dává šanci být autentický a logicky potom zvyšuje kvalitu mojí služby, můj celkový příjem z byznysu a dobrý pocit, který mám já i moji klienti. A ti se mi pak budou vracet a doporučovat mě dál. To je to, co všichni v realitní branži chceme,“ zakončuje rozhovor.

Klaudia Kocmanová

Realitní konzultant v síti JUSTO

Jsem certifikovaný realitní makléř s mnohaletými zkušenostmi z bankovního sektoru. Moje profesní dovednosti a životní zkušenosti mě naučily řešit potřeby uceleně a koncepčně. Ekonomické vzdělání mi umožňuje rychle se zorientovat na realitním trhu. V mé práci se odráží nadšení pro reality a znalost realitního byznysu a zkušenosti práce s lidmi. Detaily najdete na www.klaudiakocmanova.cz.

Ivana Cikánková

Lektorka a konzultantka pro realitní trh

Ivana je lektorka a konzultantka pro realitní trh (realitní kanceláře, makléře), aktivní realitní makléřka a zakladatelka projektů Ženy v realitách a Realitního vzdělávacího institutu.

Je absolventkou Karlovy univerzity, Fakulty tělesné výchovy a sportu. Svou realitní kariéru započala v roce 1998. V roce 2005 zahájila spolupráci na pozici obchodní ředitelky s realitní kanceláří kanceláří Mexx (vedení týmu až 80 makléřů, zvýšení obratu společnosti během jednoho kalendářního roku o 270 %, jen produkce v oddělení prodeje bytů stabilně 8–10 milionů Kč měsíčně).

Od roku 2007 byla spolumajitelkou značek Union Partners a Union Partners Centrála, které po jejím odchodu na mateřskou dovolenou byly úspěšně prodány. Založila a úspěšně vede projekt www.zenyvrealitach.cz – heslem projektu je „Přibližujeme společně svět realit lidem“.

Ivana je také autorka knih „Jak prodat nemovitosti s maximálním ziskem“, „Jak se nespálit při prodeji nemovitosti“ a online kurzu „Home staging v praxi“. Organizuje a realizuje vzdělávací akce pro makléře v ČR a na Slovensku.

Je spoluzakladatelkou Realitního vzdělávacího institutu a Odborných realitních konferencí, spoluautorkou a členkou odborné poroty ankety Realiťák roku.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account