K čemu vlastně potřebujeme v našem životě neúspěch? „Obzvlášť my muži potřebujeme neúspěchy a selhání zažít,“ říká v rozhovoru byznys mentor a kouč Petr Jan Křen. „Cítím v tom naši vnitřní, psychickou bolest. Ale právě tohle muži potřebují pro iniciaci vlastní životní síly.“
Zvukový záznam MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google Podcast a Pocket Casts.
„Pouze skrze toho, že mi něco bude v životě odebráno, mám možnost si uvědomit, kdo jsem, co k životu potřebuju, a tím vybudovat sám sebe. To, že vybuduju kariéru ještě neznamená, že jsem sám sebe někam posunul,“ dodává mentor.
Proč ale mluví jen o mužích, copak ženy tohle vnímají jinak? Ano. „Identifikace dívky a následně ženy se děje samovolně z hlediska přírody, protože někdy ve věku dvanácti, třinácti let začínají dívky menstruovat a přirozeně se stávají ženami. V pozdějším věku ženy rodí děti, a to všechno je ve společnosti považováno za přirozený vývoj žen. U nás mužů je to významně komplikovanější. Kde vlastně u kluka přijde moment, kdy se stává mužem? Je to v osmnácti letech? Nebo poté, co ukončí vysokou školu? Nebo někdy úplně jindy?“ říká Petr Jan Křen.
Jak zpracovat neúspěch v podnikání? zněl jeden z dotazů diváků. „Mnozí lidé berou své neúspěchy jako stigma. V dnešní době je to zkrátka nepopulární téma, nehodí se ukazovat svoje slabiny. Jde o to přiznat si chybu a selhání a akceptovat je jako součást sebe sama. To spousta lidí nedokáže a pak je to v životě významně brzdí. My muži vnímáme selhání tak, že jsme nedostateční, máme tendenci se srovnávat s druhými, nechceme před lidmi ze své komunity, kam patříme – ať je to rodina, širší rodina nebo pracovní kolektiv – o svých problémech mluvit, protože máme pocit, že ti druzí neselhávají, oni žádné chyby nedělají. A dostáváme se do zacyklení – abychom o něco nepřišli, tak popíráme sami sebe a svoji vlastní skutečnost. To není pro skutečný život a skutečný úspěch dobře.“
„Možná by bylo fajn se podívat na osobnosti, ke kterým často vzhlížíme, jejichž životopisy čteme a jejichž výrobky nebo služby považujeme za něco úžasného. Každý, kdo má v kapse iPhone, by se měl podívat na historii Steva Jobse, zakladatele společnosti Apple. Jeho život provází několik obrovských podnikatelských selhání a neúspěchů. Dokonce ho z Apple vyhodili. A nakonec je to jeden z nejúspěšnějších mužů na světě,“ ukazuje na příměru, že nemá cenu nechat se odradit, pokud se zrovna nedaří.
„Lidem ve skutečnosti nevadí, když je někdo neúspěšný, lidem vadí, že to dotyčný zvládnul,“ podotýká mentor. „Závidí, že dotyčný začal podnikat, že to dokázal ustát a neúspěchy ho nesrazily na kolena. Nastavil jim zrcadlo – ukázal, z čeho oni ve skutečnosti mají strach. Lidé se totiž bojí, že tuhle sílu v sobě nemají. Platí pravidlo, že závist si musíte zasloužit, soucit máte zadarmo. Tuhle větu si často připomínám.“
A jakými konkrétními kroky se lze dostat z pocitů selhání a neúspěchu? „V těchto situacích je potřeba si od svého života udělat odstup. Třeba odjet na dva nebo tři dny někam na víkend a zamyslet se, kde se dneska v životě nacházím, jaká rozhodnutí mě k tomu vedla a do jaké míry to mohu označit za neúspěch. Není to jen tak, že jsem si ve skutečnosti představoval úspěch větší, protože se srovnávám s jinými lidmi v byznyse? Když to srovnám sám se sebou před rokem, dvěma nebo třemi, není tam přeci jen vidět konkrétní progres? My sami jsme na sebe často extrémně zlí, považujeme se na loosery a máme pak pocit, že nás tak vidí všichni,“ namítá těm, s nimiž o selhání na svých seminářích mluví.
„Selhání a neúspěchy nás ve skutečnosti provází celý život,“ konstatuje. „Skrze ně se učíme. Jsou věci, které neovlivníme a jsou věci, které jsme z pohodlnosti nebo jiných důvodů neovlivnili, i když bychom mohli. Každý neúspěch nás časem posílí, jenom jsme schopni to vnímat až s odstupem času.“
Na svých seminářích lidem říká, aby si představili situaci, kdy by ze dne na den jejich podnikání skončilo. Jde o to si takovou myšlenku vůbec připustit a zamyslet se, co s tím oni konkrétně budou dělat. Ostatně, řadě podnikatelů se to v covidové době stalo. Finanční poradci a realitní makléři mají právě teď hodně práce, klientů i příležitostí – ale bude to tak napořád?
„To není o tom, že se všem konec podnikání musí nutně přihodit. Ale v momentě, kdy se nastane alternativa z horšího scénáře, tak je to nezničí,“ vysvětluje. „Uvědomí si, že je to jenom práce a oni na takovou možnost byli připravení. Je to jen malá smrt, vnímání koloběhu života. A možná mi život ukáže, že mám jít i jinou cestou, než na které dneska stojím.“
Petr Jan Křen
Zabývá se mimo jiné také osobním i byznys mentoringem. Ve svém životě zažil jak vybudování hvězdné úspěšné kariéry, tak i pád na pomyslné životní a pracovní dno. Díky těmto životním extrémům má reálný rozhled a také nadhled, z čehož čerpá své bohaté zkušenosti a předává je formou konzultací a seminářů dál. Jeho mottem je: “Vybuduj sebe, vybuduj lidi, vybuduj byznys, buď výjimečný leader.”
Martin Viktora
Organizátor konference FINfest a REALITYfest, zakladatel webu Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz
Praxe:
- jednatel 4stones, s.r.o. (organizátor konferencí FINfest a provozovatel Poradci-sobě.cz)
- jednatel EMAdata.cz (poskytovatel dat pro finanční trh)
- historicky pracoval pro banky a investiční společnosti v oblasti podpory prodeje, marketingu a produktového managementu investičních produktů.
Vzdělání: VŠE v Praze (mezinárodní obchod a politologie), DePaul Univerzity Chicago
Osobní motto: “Začínám naplno a postupně přidávám.”
Záliby: hudba (metal, klasika, pop), moderní technologie, cestování, právo