Metoda oceňování rezidenčních nemovitostí od společnosti Valuo.cz je postavena nejen na datech z katastru nemovitostí, ale také na datech z realitní inzerce. Společnost se zaměřuje na analýzy rezidenčních nemovitostí a sleduje i trh s nájemním bydlením. A jaké výsledky ukázala analýza nemovitostního trhu v Rudné u Prahy?

Podcasty

Zvukový záznam  MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google Podcast a Pocket Casts.

V čem je přístup Valuo.cz specifický a proč jsou zajímavá právě data z inzerce?“ My jsme se na ocenění nemovitostí podívali trochu jinak než většina konkurence,“ poznamenává Radek Šitera. „Data z katastru ukazují, kde se nachází prodaná nemovitost a jaká byla její prodejní cena. Problém je, že na katastru nejsou další informace o nemovitostech, tzn. v jakém byla stavu, kolik měl byt přesně metrů čtverečních podlahové plochy, jestli je součástí bytu balkón, kdy v bytě nebo rodinném domě naposledy proběhla rekonstrukce a v jakém rozsahu… A to jsou všechno informace, které mají vliv na cenu nemovitosti. My jsme chtěli našim uživatelům – ať už to jsou odhadci, banky, realitní makléři – umožnit, aby měli při oceňování nemovitostí co nejvíce informací.“

„Data o skutečném stavu nemovitosti v době jejího prodeje najdeme na realitních serverech. Ovšem má to svá úskalí,“ připouští. „Na realitních serverech nejsou vždy uvedeny přesné adresy a ne vždy byla inzerovaná prodejní cena stejná jako ta, za kterou se nemovitost prodala. A proto v současné době máme v Česku už přes sto partnerů, od malých až po největší realitní kanceláře, které s námi sdílí informace. Na základě těchto dat jsme schopni dělat analýzy.“

Proč byla ve studiu zvolena pro analýzu cen nemovitostí právě Rudná a okolí? Jaké jsou průměrné ceny bytů na prodej v Rudné a okolí? A jaká je konkrétní procentuální meziroční změna cen? Proč je to méně než v okolních městech? Co se stane s cenami bytů, až se v Rudné, která má kolem 5 500 obyvatel, během několika let postaví kolem 500 bytů (a jak do toho promluví infrastruktura)? Proč tady meziročně prudce vzrostlo nájemní bydlení?

 

Více informací se dozvíte ve videu.

Radek Šitera

Zakladatel Valuo.cz

V roce 2010 byl u zrodu společnosti Money Plus, která se zabývala zprostředkováním finančních služeb. V roce 2016 spustil web zjistitcenu.cz, kde si bylo možné nechat spočítat cenu nemovitosti a o rok později založil portál valuo.cz, jehož cílem je, aby každý, kdo potřebuje znát hodnotu nemovitosti, měl dostatek kvalitních dat pro své rozhodování.

Martin Viktora

Organizátor konference FINfest a REALITYfest, zakladatel webu Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz

Praxe:

  • jednatel 4stones, s.r.o. (organizátor konferencí FINfest a provozovatel Poradci-sobě.cz)
  • jednatel EMAdata.cz (poskytovatel dat pro finanční trh)
  • historicky pracoval pro banky a investiční společnosti v oblasti podpory prodeje, marketingu a produktového managementu investičních produktů.

Vzdělání:  VŠE v Praze (mezinárodní obchod a politologie), DePaul Univerzity Chicago

Osobní motto:  “Začínám naplno a postupně přidávám.”

Záliby:  hudba (metal, klasika, pop), moderní technologie, cestování, právo

 

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account