novostavby

Průměrná cena bytů vzrostla v prosinci meziměsíčně o dalších 70 000 Kč, vyplývá z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz a Golem Finance. Oproti loňskému prosinci je nyní průměrná cena vyšší dokonce o necelých 440 000 Kč.

Rozdíl mezi loňským a letošním 4. čtvrtletím činí 422 000 Kč. V procentuálním vyjádření meziroční nárůst průměrné ceny bytů v ČR činí 12,6 %.

Největší meziroční kvartální nárůst jsme zaznamenali v Libereckém kraji, kde průměrná nabídková cena vzrostla v čtvrtém čtvrtletí meziročně z 2,17 na 3,1 milionu Kč, tedy o 42,8 %. Druhý nejvyšší růst byl v Jihočeském kraji (y/y 26,3 %) a Moravskoslezském kraji (y/y + 25,3 %). Naopak k nejmenšímu meziročnímu růstu cen došlo v Karlovarském kraji (2,2 %). Druhým a třetím regionem s nejmenším meziročním nárůstem byl trochu překvapivě Jihomoravský kraj a Praha.

Průměrný byt vyjde na 7,5násobek čistého příjmu české domácnosti

Z pohledu faktické dostupnosti bydlení je vedle ceny nemovitosti klíčový také příjem českých domácností. Za účelem monitoringu vztahu těchto dvou veličin jsme v roce 2009 sestavili index návratnosti bydlení, který poměřuje, kolik čistých ročních příjmů musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu o průměrné ceně.

Index návratnosti bydlení v prosinci v důsledku růstu cen vystoupal meziměsíčně o dalších devět setin na 7,46. V meziročním srovnání je index dokonce o 0,25 bodu výše. Průměrná česká domácnost nyní vynaloží na pořízení průměrného bytu zhruba 7,5násobek svého čistého ročního příjmu.

 

Z pohledu regionů je situace o něco příznivější. Celorepublikový průměr je totiž částečně zkreslen daty z Prahy, kde index návratnosti bydlení aktuálně dosahuje 11,46. Nicméně Praha, Jihomoravský kraj a Karlovarský kraj jsou regiony, kde v meziročním srovnání došlo k poklesu indexu, a tím tedy ke zlepšení návratnosti bydlení. V ostatních krajích v meziročním srovnání došlo k nárůstu a tedy i zhoršení. Mediánově se index v regionech pohybuje těsně nad šesti body.

 

„Bohužel růst cen nemovitostí předpokládáme i v tomto roce. Na jedné straně je způsoben nedostatečnou nabídkou a na straně druhé minimum příležitostí pro zhodnocení volných peněz, silnou spekulativní poptávkou a v důsledku pandemie i zesíleným zájmem o stavební parcely, rodinné domy a rekreační nemovitosti,“ uzavírá Libor Ostatek z Golem Finance.

 

Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, Český statistický úřad

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account