Nejnovější červnové výsledky stavební produkce ukazují další pokles výstavby. Klesá počet dokončených i zahájených bytů. Má bytová výstavba světlo na konci tunelu?
Dnes zveřejněné výsledky stavební produkce Českým statistickým úřadem (ČSÚ) nenabízejí v oblasti výstavby bytů příliš naděje na zvýšení dostupnosti bydlení. Ve 2. čtvrtletí 2020 poklesl jak počet vydaných stavebních povolení, tak počet zahájených i dokončených bytů.
Ve 2. čtvrtletí 2020 nevypadá příliš dobře ani počet vydaných stavebních povolení na výstavbu bytových budov, který meziročně poklesl o 1,2 % po několika čtvrtletích rychlého růstu. Ještě v 1. čtvrtletí počet vydaných povolení na bytové domy rostl meziročně o 7,3 %.
Zpomalil také růst orientační hodnoty povolených bytových staveb. Sice ve 2. čtvrtletí stále rostl meziročním tempem 7,3 %, ovšem ještě v závěru loňského roku růst hodnoty povolených bytových staveb dosahoval více než 25% růstu.
Letošní rok je též ve znamení poklesu počtu zahájených bytů v bytových domech. V 1. čtvrtletí došlo k meziročnímu poklesu o 13,1 % a ve 2. čtvrtletí pokles pokračoval, byť mírnějším tempem 1,9 %. Ve 2. čtvrtletí poklesl celkový počet zahájených bytů o 0,3 % na 9 506, přičemž se na nižším poklesu podílely byty v rodinných domech s meziročním růstem o 0,7 %.
V samotném červnu jsou ovšem statistiky ještě horší. „Počet zahájených bytů v červnu 2020 meziročně klesl o 3,7 % a dosáhl hodnoty 2 744 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o 2,3 %. V bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 11,6 %,“ uvádí ČSÚ.
„Například v Praze se v červnu začalo v rámci nových projektů stavět jen 134 nových bytů, od začátku rok jich tak bylo 2553. Výrazněji se stavební firmy činily ve Středočeském kraji, kde v letošním šestém měsíci začali stavět 469 nových bytů. Celkem tak jen letos začalo vyrůstat ve středních Čechách už 2719 nových bytů. Většina z nich připadá na rodinné domy. To tento region vrátilo na první příčku bytové výstavby před hlavní město. Na třetím místě je se 2298 zahájenými byty Jihomoravský kraj. Kromě Prahy vzniká v ostatních krajích většina nových bytů v rodinných domech,“ upřesnil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL.
„Pokles stavební produkce bude snižovat nabídku na realitním trhu. To by potenciálně mohlo vést k růstu cen nemovitostí. Na druhou stranu další zvyšování cen nemovitostí by mohlo stimulovat stavební produkci v budoucnu,“ domnívá se Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.
Počty dokončených bytů vytvářejí ještě nepříznivější obrázek bytové výstavby. Ve 2. čtvrtletí bylo dokončeno jen 7 240 bytů, což představuje meziroční pokles o 13 %. Výstavba bytů v bytových domech ovšem zaznamenala mnohem hlubší propad – o 47,7 %! A v samotném červnu byla situace ještě černější. Bylo dokončeno 2 460 bytů, což představuje meziroční pokles o 19,3 %, přičemž bytová výstavba byla zahraňována rodinnými domy s meziročním růstem o 11,5 %. Počet dokončených bytů v bytových domech klesl dokonce o 64,6 %.
„Stavebnictví výrazně zasáhla koronavirová krize, protože je extrémně závislé na pracovnících ze zahraničí. Bez nich se žádná větší stavba v Česku nepostaví. Jejich urychlený odchod domů za hranice a jen velmi pozvolný návrat vedl k odkládání stavebních prací a nárůstu zpoždění,“ zdůvodil propad bytové výstavby Evžen Korec a dodal: „Kromě koronaviru však stavebnictví opakovaně sráží dlouhá léta neřešené problémy v čele s nesmírně složitou legislativou. Kvůli ní je proces povolování nových staveb prakticky zablokovaný. Získat stavební povolení trvá roky a u složitějších infrastrukturních staveb si na něj musí investor často počkat i více než celé desetiletí.“
Tip: Dostupnost bydlení v Česku je nejnižší v Evropě… klesnou ceny bytů?
„Žijeme v zemi, kde linky metra končí v polích. Přesto je extrémně složité vybudovat dostatek nových bytů, které by zvýšily dostupnost bydlení v hlavním městě. Jde o fatální selhání veřejné správy, o kterém politici vědí, ale dlouhodobě ho nedokážou řešit,“ dodal Štěpán Křeček.
Možnosti ke zlepšení nicméně existují. „V případě, že se bude snižovat počet nových bytů na realitním trhu, bude se zhoršovat dostupnost bydlení. Situace by se mohla zlepšit výstavbou obecních bytů, které se v budoucnu mohou privatizovat do soukromého vlastnictví,“ uzavřel Štěpán Křeček.