Ceny nemovitostí sice stále rostou, ale už ne tak rychle jako dříve. V meziročním srovnání průměrná nabídková cena bytů vzrostla o 9,9 %. V meziměsíčním srovnání ceny v říjnu dokonce mírně poklesly. Celorepublikový průměr aktuálně činí 3,33 mil. Kč.
Dlouhodobý růst cen nemovitostí, který začal akcelerovat v roce 2016 se negativně promítl v dosažitelnosti vlastního bydlení. Index návratnosti bydlení, který poměřuje pouze cenu nemovitostí a příjmy českých domácností za poslední 3 roky vystoupal z 5,5 na 7,5násobek. A i když v říjnu tedy došlo vlivem mírného poklesu cen i k mírnému snížení tohoto indexu, samotná hladina indikuje ne příliš příznivou situaci pro pořízení bydlení.
Částečné zlepšení mohou pociťovat klienti, kteří zvažují pořízení bydlení na hypotéku. Úrokové sazby hypoték v letošním roce klesají a s nimi klesá i propočtená výše splátky a tím tedy i potenciální zatížení jejich rodinných financí.
To, jak velkou část měsíčního příjmu české domácnosti spolkne splátka hypotéky, monitorujeme prostřednictvím Indexu dostupnosti bydlení ((IDB). Index vzrostl za poslední 3 roky z 33 % až na téměř 50 %. Zhoršování dostupnosti bydlení vyvrcholilo v letošním červnu, kdy IDB dosáhl 49 %. V červenci však došlo k prvnímu poklesu a ten pokračoval i v následujících měsících. V říjnu hodnota indexu klesla především díky poklesu sazeb na 47,6 %.
„Českým domácnostem rostou příjmy, zlevňují hypotéky a pozitivní je z pohledu dostupnosti bydlení i zpomalující tempo růstu cen nemovitostí,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Zároveň však doplňuje: “Úroveň dosažitelnosti vlastního bydlení v ČR však i nadále zůstává ve většině krajů ČR nepříznivá a dostupnosti bohužel neprospívají ani přísnější regule ČNB pro minimální zapojení vlastních zdrojů a posuzování příjmů žadatelů o hypotéku.“
O něco lepší je to na regionální úrovni, kde indexy nejsou ovlivněny vysokými cenami v Praze. I tam se však index pohybuje ve většině případů mezi 30 – 40 procenty, což znamená, že lidé pořizující si nyní bydlení na hypotéku vynaloží na splátku hypoték více než 1/3 svých čistých měsíčních příjmů.
Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, ČSÚ