Návrh nového stavebního zákona by se měl do letošního září dostat do Sněmovny. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) bude nyní vypořádávat všechny připomínky, které k zákonu obdrželo. V případě velkých změn je ministryně Klára Dostálová (za ANO) připravena zopakovat meziresortní připomínkové řízení. Připustila to dnes v rozhovoru s Českou televizí.
MMR ukončilo přijímání připomínek ke kontroverzní normě 23. prosince, sešla se řada kritických připomínek. Proti návrhu se postavily zejména organizace hájící zájmy měst a obcí, setkal se také s kritikou hasičů, památkářů či ochránců životního prostředí. MMR v pondělí získalo souhlas premiéra Andreje Babiše (ANO), že může připomínky vypořádávat až do konce března, tedy o dva měsíce déle.
“Na rovinu říkám, pokud by se ten zákon natolik změnil, že bych měla opakovat i meziresort, tak to klidně udělám, protože máme tam dvouměsíční prázdniny. Skutečně si myslím, že ten prostor ještě je,” řekla ministryně.
Účinnost zákona podle ní musí být i s digitalizací nejdříve od roku 2023. Platnost zákona je plánována na rok 2021. Snahou vlády je podle ní ukázat, že v jednom volebním období lze schválit reformní zákon. “Zatím harmonogram stíháme,” poznamenala.
Náměstek ministerstva kultury Vlastislav Ouroda v pondělí vyjádřil obavy, že nový stavební zákon může oslabit i pozici památek v UNESCO. Dostálová dnes zmínila, že v pondělí hovořila s ministrem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a “plácli si”, že dohoda mezi ministerstvy bude bezpodmínečně dodržena. “Pokud je tam nějaké slovíčko, které chce ministerstvo kultury změnit, tak ho samozřejmě změníme. Dohoda, co byla s ministerstvem kultury učiněna, bude beze zbytku naplněna,” zdůraznila. Stejnou dohodu má MMR podle Dostálové s hasiči. Hasiči podle ní vytvořili kategorie staveb a u významných staveb v kategorii tři a čtyři zůstane požární dozor zachován.
Vláda v pondělí také odložila projednávání analýzy ministerstva vnitra, která nedoporučila převést při plánované změně stavebního práva úředníky z obcí na stát. Analýza zmiňuje vysoké náklady spojené s přesunem až 13.500 úředníků a spisů. Jednorázové náklady vyčíslila na 2,2 miliardy v minimální variantě. V maximální verzi by se vyšplhaly na 32 miliard korun, počítá totiž s výstavbou budov za 29 miliard korun. Podle Dostálové je ale “holý nesmysl”, že by stát stavěl pro všechny úředníky nové úřady. “Nebudeme stavět nové úřady. Už dneska stát platí u obcí pronájem kanceláří, stát za výkon té služby platí čtyři miliardy ročně a jenom nájem z toho dnes dělá 360 milionů korun,” poznamenala. Skutečné náklady podle ní jsou pro ministerstvo vnitra 2,7 miliardy a pro MMR 2,2 miliardy korun.
Podle nového stavebního zákona by měla v Česku vzniknout dvoustupňová povolovací soustava v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, pod nímž mají vzniknout krajské stavební úřady, které budou mít v obcích pobočky. Nyní je v ČR 730 stavebních úřadů. Nový systém podle Dostálové přinese odbourání velkého počtu razítek a jasné a vymahatelné lhůty.