Nadpoloviční většina rodinných domů byla postavena před rokem 1980 a potřebuje rekonstrukci, lidé ale na ni nemají peníze.
Vyplývá to z analýzy iniciativy Zateplujeme Česko, které sdružuje významné profesní organizace v oblasti renovací bytového fondu. Podle ní by lidem mohl pomoci vládní dotační program Oprav dům po babičce. Ten nabízí až milion korun ve formě zálohy na zateplení a rekonstrukci starších domů. Na komplexní opravy ale nestačí, protože pokryje jen přibližně třetinu celkových nákladů.
Staré rodinné domy mohou mít hodnotu milionů korun, potřebovaly by ale zrekonstruovat a zateplit. V mnoha případech by se vyplatilo starý rodinný dům zbourat a postavit nový. Z analýzy iniciativy Zateplujeme Česko vyplývá, že většina rodinných domů v Česku se začala stavět ještě před rokem 1980, navíc asi 75 procent z nich by potřebovalo komplexní rekonstrukci.
„Řadu těchto nemovitostí obývají jejich původní majitelé, kteří jsou dnes již v důchodovém věku, mnozí z nich je v produktivním věku postavili svépomocí. Dříve neměli motivaci situaci řešit, technický stav domu jim vyhovoval a vytopit jej při tehdejších cenách energií nebyl problém,“ říká za iniciativu Zateplujeme Česko Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace.
Většina těchto domů se podle analýzy nachází na vesnicích v nízkopříjmových regionech. Jednou z hlavních překážek pro majitele domů je, že se obávají náročnosti stavebních prací či nedostatku finančních prostředků.
„Z naší praxe je vidět, že k celkové rekonstrukci lidé přistupují postupně – nejdříve zateplení, pak otopný systém, maximálně dveře. Na stínící techniku, která má také obrovský vliv na snižování nákladů za energie, už pak lidem nezbývají peníze,“ tvrdí marketingový manažer společnosti Lomax Petr Přichystal s tím, že s kombinací obou dotačních programů by původní majitelé nemovitostí mohli dosáhnout na důkladnější rekonstrukci.
Ministerstvo životního prostředí oznámilo spuštění dotačního programu Oprav dům po babičce v srpnu. Podpora ve výši 55 miliard korun má navýšit tempo renovací energeticky nevyhovujících rodinných domů a napomoci obnově stávajícího bytového fondu.
„Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 17 % rodinných domů neobydlených. Jedná se o statisíce domů, které by mohly dál sloužit svému účelu. Chceme využít stávající zástavbu a zabránit tomu, aby se obce rozšiřovaly do volné krajiny, a aby se kvůli bytovým potřebám zabírala další zemědělská půda,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.
Komplexní oprava rodinného domu stojí dva až čtyři miliony
Vláda spustila projekt Oprav dům po babičce na začátku letošního září, přesto si už našla spoustu kritiků. Projektu vyčítají, že není dostatečně domyšlený, ani zacílený, a velmi pravděpodobně způsobí růst cen nemovitostí, materiálů i ceny stavebních prací. Druhá část odpůrců hovoří o tom, že si díky programu Oprav dům po babičce vlastníci zhodnocují majetek za dotace bez toho, aby do zvelebení své nemovitosti sami investovali.
„Tato kritika není oprávněná. Dotace pokryje maximálně třetinu celkových nákladů na energetická opatření, tedy zateplení, nákup tepelného čerpadla či výměnu oken. Zbytek musí investor platit ze svého a pro valnou většinu to znamená se i po započtení dotace významně zadlužit,“ vysvětluje Kubů.
Pokud je stav domu dobrý a potřebuje jen zateplit, vyměnit okna a otopný systém, cena se podle iniciativy pohybuje zhruba ve výši dvou milionů korun. Je-li stav domu horší, může rekonstrukce stát až dvakrát tolik.
„U staršího rodinného domu by bylo v ideálním případě nutné provést zateplení a výměnu oken – kvůli snížení tepelných ztrát – a následně instalovat otopná tělesa, které budou předávat dostatečný tepelný výkon i při nižší teplotě topné vody,“ potvrzuje Roman Švantner ze společnosti Enbra, která se věnuje službám v oblasti technické správy budov.
Rekonstrukce pro nižší účty za energie
Prvním krokem při rekonstrukci staršího rodinného domu jsou bourací práce je jeho celková renovace a následně instalace zateplení či realizace dalších energetických opatření. Odborníci odhadují, že těmito kroky lze snížit náklady na energie o více než polovinu, výrazná vstupní investice ale může být pro leckoho překážkou. I proto by se zájemci o renovaci měli svěřit do rukou odborníků.
„Je to poměrně finančně náročné, zejména pokud jsou domy velké nebo potřebují rozsáhlé renovace. Zateplení není možné dát na dům, který není v dobrém technickém stavu. Zároveň naplánovat celou rekonstrukci domu je náročný proces, na který si spousta lidí netroufne,“ popisuje Marcela Kubů.
Kromě zateplení a instalace vyhovujícího otopného systému se v souvislosti s úsporou energií mluví také o výměně oken. Cenově nejpřijatelnější, ale zároveň funkční variantou, jsou podle expertů plastová okna.
„Při cenovém srovnání představují nejnižší investici. Moderní variantou jsou pak okna hliníková, která jsou velmi nenáročná na údržbu, navíc vynikají extrémně dlouhou životností,“ vysvětluje Přichystal. Dřevěná podoba oken podle něj zachovává spíše tradiční, původní vzhled domu, za jejich pořízení si ale lidé připlatí.