Ceny nemovitostí rostou v tuzemsku velmi rychle. Rychleji, než ve většině států v Evropě i ve světě. Podle evropského statistického úřadu Eurostat se Česko s meziročním růstem 8,7 % řadí na 6. místo v Evropě. Ve světovém žebříčku, který sestavuje společnost Knight Frank, se ČR zařadila dokonce na místo třetí s růstem o 9,4 %. Jaké jsou důvody takto rychlého růstu?
Podle Milana Ročka, provozovatele serveru CenovaMapa.org, je hlavní příčinou trvalý pokles počtu nabízených nemovitostí a s tím související převaha poptávky nad nabídkou. Počet nabízených nemovitostí přitom podle Ročka, který odpovídal na otázky serveru Seznam Zprávy, klesá už několik let. A naděje na změnu je minimální.
Dalším problémem je podle Milana Ročka, že se málo staví. A opomenout nelze ani silný vliv dění ve dvou největších tuzemských městech – Praze a Brně. Zejména první jmenované tvoří více než 60 procent trhu. Ceny v Praze ovlivňuje i skutečnost, že se hlavní město řadí mezi nejbohatší evropské regiony.
Ceny rostou v celé zemi
Ceny nemovitostí v jednotlivých regionech samozřejmě musí odpovídat reálným možnostem. I tady však prodávající očekávají vyšší ceny. Podle Ročka tak mezi jednotlivými regiony, resp. městy existují velké rozdíly.
Růst cen významně ovlivňují novostavby. Jejich ceny totiž závisí na více faktorech. Nemovitost je třeba nejprve postavit. A zde se projevuje cena stavebních prací. Ty se podle Milana Ročka zvýšily za poslední dva roky o zhruba 50 procent. Značně vzrostly rovněž ceny pozemků. A vysoké je také zdanění. Cena průměrného třípokojového bytu v Praze v současné době podle Ročka přesahuje osm milionů korun, z čehož tvoří více než milion až milion a půl daň.
Povolování nových projektů vázne
V Praze i v Brně podle Milana Ročka “jsou v posledních letech zaseknuté legislativní procesy na povolování nových projektů”. Developeři tak při jejich přípravě musí uvažovat o tom, co budou chtít zákazníci za dlouhých deset let. Dříve se jim totiž nedaří projekty dokončovat.
Ceny bytů se přibližují cenám v západní Evropě
Podle Petra Bartoně, analytika společnosti Natland, rostou ceny ve východní Evropě rychleji než na západě. Ceny nemovitostí se tak postupně srovnávají. Pokud tento trend bude pokračovat, mohl by se tak postupně snížit zájem zahraničních zájemců o české byty.
Podmínky na českém trhu bydlení ovlivňuje množství faktorů. Jak se bude situace vyvíjet, ukáže budoucnost. Každopádně lze pozitivně kvitovat fakt, že si začínají některá negativa uvědomovat i lidé, kteří mohou ovlivnit například daňové zatížení nákupu nemovitostí.