Panelák - bytový dům - bydlení

V současné době lze pozorovat na pražském realitním trhu určité změny. Zatímco v minulosti byla koupě nemovitosti v Praze považována za atraktivní investici, v poslední době dochází k jejímu poklesu. V hlavním městě dlouhodobě klesají nabídkové ceny za m² rezidenčních nemovitostí různých velikostí, zatímco ceny pronájmů naopak rostou.

Potvrzují to data proptech společnosti PriceHubble, specialisty na datově orientovaná řešení pro realitní a finanční trh.

Důvody snížení zájmu o koupi nemovitostí jsou mimo jiné inflace a související náklady na hypotéky, které odrazují potenciální zájemce.. To vyvolává narůstající zájem o pronájem nemovitostí. Podle dat společnosti PriceHubble se zvýšila cena pronájmu bytů s jedním až dvěma obytnými pokoji a výměrem do 70 metrů čtverečních od března loňského roku z 335 Kč/m² na 374 Kč/m² což je 12% nárůst. Průměrné nájemné takového bytu o velikosti 70 m² se tak zvedlo z 23 450 Kč na 26 180 Kč. Podobně je to také u větších bytů se 4 až 6 pokoji a výměrou do 130 m², kde cena stoupla za stejné období z 278 Kč/m² na 311 Kč/m², tedy také o 12 %.

“Trh s nemovitostmi zaznamenal poměrně výrazný vývoj. Od krize můžeme pozorovat, že se více lidí zajímá spíše o nájemní trh, což má samozřejmě vliv na růst nájmů. Dokud jsou ještě dostupné a cenově přijatelné, doporučujeme majitelům zvážit přechod z prodeje nemovitostí k jejich pronájmu,” sdílí svůj názor Vladislav Kochetov, generální ředitel PriceHubble pro Česko a Slovensko.

Pro srovnání, prodejní ceny rezidenčních nemovitostí klesly přibližně o 6 %. Jeden až dvoupokojové byty se loni touto dobou prodávaly v průměru za 130 tisíc Kč/m², letos v únoru cena klesla na 122 tisíc Kč/m². U větších bytů do 130 m² je změna o něco menší. Ač cena od loňského března do loňského srpna mírně stoupala, následoval až do nynějška pouze pokles a ze 117 tisíc Kč/m² se cena dostala na dnešních 112 tisíc Kč/m².

Dalším trendem, který lze na pražském realitním trhu pozorovat, je rostoucí zájem o nemovitosti v lokalitách mimo centrum města. Tento trend může být způsoben nejenom zvyšujícími se cenami v centru, ale i větší dostupností moderních dopravních spojení a služeb v okrajových částech Prahy.

“Zdá se, že budovy z druhé ruky jsou pro zájemce o byt atraktivnější. Pozorujeme, že nová výstavba prudce zdražila, protože se zvýšily náklady na výstavbu a financování. Vysoké hypoteční sazby mají samozřejmě dopad i na koncového zákazníka, který si v současné době místo koupě častěji pronajímá, protože si již nemůže dovolit financování vlastního bydlení. Kromě toho se zdá, že Pražané mají tendenci spíše investovat do oprav a rekonstrukcí svých stávajících domovů. Zároveň ubývá těch, kteří mají druhé bydlení. Celkově lze říci, že současný ekonomický vývoj silně zatěžuje realitní trh v Praze a jeho další vývoj je bohužel těžko předvídatelný,” dodává Vladislav Kochetov.

Aktuální situace na pražském realitním trhu je poměrně dynamická a mění se v závislosti na různých faktorech. Zatímco koupě nemovitosti ztrácí na atraktivitě, roste zájem o pronájem a lokalizace mimo centrum města.

Zdroj: PriceHubble

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account