Koronavirus - žena v chirurgické roušce - lockdown

Vláda uzavřela ekonomiku a omezila pohyb mezi okresy nejprve na 21 dní. Ty dávno uplynuly a lockdown pokračuje… jak se projevil na práci realitních makléřů a na kupujících i prodávajících nemovitostí?

Již půl roku žije Česká republika v nouzovém stavu. Většina žáků a studentů se již rok nedostala do školy. To vláda slibovala změnit od 1. března 2021. Místo otevření škol ale přistoupila na lockdown – uzavření ekonomiky s omezením pohybu mezi okresy. Prý na 21 dní, pak se mělo „rozvolňovat“. Tři týdny dávno uplynuly a za hranice okresu se bez závažného důvodu stále nikdo nesmí ani podívat. Podle posledních zpráv do konce Velikonoc…  dá se ale prohlášení vlády ještě věřit?

V tomto marastu způsobeném nejen pandemií koronaviru, ale i fatálně nezvládnutým řízením i komunikací vlády, se velké části ekonomiky nedaří. Realitní trh a realitní zprostředkování jsou výjimkou. Lidé v nejisté době hledají jistotu, kterou vidí v „cihle“. A tak realitním kancelářím obchody neklesají, ale naopak rostou – stejně jako ceny nemovitostí. Jak lockdown dopadl na samotnou práci realitních makléřů a na jejich klienty?

„Lockdown naší práci omezil v kontaktech s klienty, ale dal nám příležitost více využívat moderní online nástroje,“ popisuje Kateřina Navrátilová, realitní makléřka RK Stejskal, pozitivní efekt omezení pohybu.

Již před rokem v první vlně pandemie se moderní technologie staly součástí práce většiny profesí, které je do té doby míjely. Setkání se přesunula do virtuálního prostředí a na realitním trhu se rychle rozšířily virtuální prohlídky nemovitostí.

Pozitivní efekt zavádění a rozšiřování využití nových technologií ovšem velmi snadno zastíní negativní stránka omezení pohybu. „Vnímám celkovou rozladěnost společnosti a související neochotu úředníků operativně řešit nestandartní situace. Oproti předešlým dobám se většina obchodů prodlužuje, zejména z důvodu omezení pracovní doby úřadů a bank, ale i z důvodu změn v životě klientů (karantény, distanční výuka dětí atd.),“ říká Břetislav Málek, realitní makléř Relia, a dodává: „Celkově mi chybí osobní kontakt s klienty, protože to k mé práci neodmyslitelně patří.“

Omezení pohybu mezi okresy se nevztahuje na nákup nemovitostí. Zájemci jsou „pouze“ nuceni zajistit si potvrzení, že cestují na prohlídku. „Přístup prodávajících a kupujících se výrazně nezměnil, pouze v dodržování bezpečnostních pravidel,“ uvádí Kateřina Navrátilová.

„V první fázi jsem zaznamenal obavy prodávajících i kupujících při osobním styku, ale to jsem rychle zvládl zavedením hygienických opatření v provozovně i na prohlídkách a přesunem komunikace do elektronické formy,“ doplňuje Břetislav Málek a dodává: „Výhodou realitního trhu je, že je zde trvalá potřeba lidí řešit svou bytovou situaci. Klienti operativně řeší vztahové změny a majetkové poměry v rodinách, proto je realitní trh stále živý.“

Nemovitosti ovšem neslouží pouze pro vlastní bydlení, ale je vnímána i jako vhodná investice. Podle průzkumu EMA data považuje téměř 12 % respondentů investici do „cihly“ za nejlepší investici a 7 % dotázaných, kteří zvažují pořízení bytu či rodinného domu, chce pořídit byt k pronajímání.

„V posledních měsících sleduji vyšší zájem kupujících o investiční pořizování nemovitostí. Myslím si, že mají obavy o své úspory a jsou ochotni koupit nemovitost i za nadstandartní ceny, což může souviset s celkovou ekonomickou situací ČR v důsledku pandemie Covid-19,“ potvrzuje Břetislav Málek.

Zájem o nemovitosti tedy navzdory pandemii a lockdownu neutichá. Naopak. Rostoucí ceny lákají další a další zájemce o pořízení vlastního bydlení i investici do realit. A tím ceny tlačí ještě výše. Podle České národní banky (ČNB) jsou tak nemovitosti předraženy přibližně o 20 %

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account