“Koronavirová krize vrhla na pražský realitní trh tisíce nových bytů, ve kterých ještě donedávna bydleli jen turisté,” upozorňuje ve svém článku na webu ekonomického týdeníku Hrot Petr Weikert a dodává: “Ceny nájmů proto zřejmě brzy zamíří dolů. Už teď klesly meziročně zhruba o deset procent.”

Opatření proti šíření Covid-19, která přijímají vlády napříč celým světem se vcelku pochopitelně velmi drsně projevily na turistickém ruchu. V době, kdy měli pomalu začít do Česka – a především do Prahy – začít přijíždět turisté ve velkém, se de facto ze dne na den zavřely hranice. A i když se zákazy postupně začnou uvolňovat, je velmi nepravděpodobné, že by se turisté rychle vrátili.

Kdo to zaplatí?

V Praze existují stovky, možná dokonce tisíce bytů, které jejich majitelé pořizovali za jediným účelem – krátkodobý pronájem především prostřednictvím Airbnb. V mnoha případech byly nákupy těchto bytů financované formou hypotéky. A majitelé teď musí řešit otázku, kdo pokryje splátky.

Najít nájemníka do opuštěných bytů není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jistě, zájemců o bydlení v Praze je hodně. A mnozí jistě ocení, že ceny nově nabízených pronájmů jsou skutečně výhodné. Jenže…

Nájemníci na dobu přechodnou

Majitelé bytů původně určených ke krátkodobým pronájmům nemají v plánu měnit účel, pro který byty pořizovali. Stávající nabídky budou podle společnosti Deloitte trvat spíše měsíce než roky. A jakmile to bude možné, většina vlastníků se vrátí ke krátkodobému ubytování.

Názor analytiků společnosti Deloitte ostatně potvrzuje i Hendrik Meyer, ředitel Bezrealitky, který webu týdeníku Hrot řekl: „Dost bytů končí třeba na bazarových platformách, kde se nabízí bez smlouvy s platbou předem. Jde o nájemní bydlení na jediný měsíc s jakousi opcí na prodloužení nebo bydlení na základě ústní dohody počítající s okamžitou výpovědí ve chvíli, kdy bude možné byt opět nabídnout přes některou z platforem pro krátkodobý pronájem.“

Význam nájemního bydlení po krizi vzroste

Současná situace na trhu nájemního bydlení v Praze je z celostátního pohledu specifická. V ostatních regionech počty nabízených nájemních bytů naopak klesají. Podle společnosti Deloitte přitom po skončení krize význam nájemního bydlení vzroste. Ze strany státu by podle nich bylo vhodné uvažovat o cílené podpoře nájemního bydlení úpravou legislativních a daňových podmínek.

Kolik pronajímatelů, kterým se v této době podaří najít nájemníky, se rozhodne pro příště raději spoléhat na nižší profit s jistotou, je otázkou. Pravděpodobně jich bude menšina. I tak by však na hladovém pražském trhu mohli trochu zlepšit situaci. I když s výraznějším poklesem cen nájmů nelze kalkulovat ani v případě, že by se poptávka a nabídka dočasně vyrovnaly.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account