Těšíte se na REALITYfest, který proběhne 3. 10. v Clarion Congress Hotel Prague? Jedním z hlavních taháků letošní konference je přednáška mentálního kouče Mariana Jelínka pod názvem Vnitřní svět vítězů. „Dneska se nacházíme v turbulentním čase. Jak být v této době úspěšný? Budu se snažit inspirovat lidi, na co mají dávat pozor, na kterých klíčových bodech je třeba pracovat. Moje přednáška bude nabitá informacemi,“ říká Marian Jelínek.
Zvukový záznam MP3 si můžete stáhnout zde. Pokud chcete být informováni o všech podcastech, které vydáváme, přihlaste si odběr ve vaší aplikaci, nebo ve službách Spotify, Google Podcast a Pocket Casts.
Audio přehrávačSvět se mění a my s ním. Ekonomické dopady aktuální geopolitické situace jsou ještě před námi, a proto je důležité se na ně připravit. „Každý z nás budeme muset něco obětovat, něco tratíme – ať už to bude čas, peníze nebo výstup z komfortní zóny. V těchto třech bodech se všichni budeme muset uskromnit. Někdo míň, někdo víc,“ dodává kouč.
Co přesně nám v osobním nebo pracovním životě – v našem subjektivním světě – z hlediska mysli dělá největší problémy? Určitě vás napadají slova typu koncentrace, pozornost, motivace, sebevědomí, strachy, obavy. „Ale běžte nad to,“ nabádá k dalšímu zamyšlení Marian Jelínek. „A najednou zjistíte, že to jsou myšlenky, které člověk nechce. Začal jsem proto rozlišovat myšlení člověka na chtěné a nechtěné. Jsou to právě nechtěné myšlenky, které vedou k antidepresivům, nenechají člověka spát a některé jedince vedou až k sebevraždě. Nechtěné myšlenky vedou k nepohodě a nemožnosti se koncentrovat,“ upřesňuje.
Mentální koučing znamená ve své podstatě naučit inspirativní formou pracovat člověka s jeho nechtěnými myšlenkami. Poslední tři roky vede Marian Jelínek své klienty k self koučinku (sám sobě koučem – pozn. red.). „Učím lidi, ať už je to sportovec, lékař nebo realitní makléř aj., pracovat s nechtěnými myšlenkami, které ovlivňují jejich chování a jednání navenek. Ve své podstatě je to trénink o subjektivním nastavení světa. Když je realitní makléř fachman, ještě to neznamená, že nemovitost prodá. Když je hokejista na tréninku výborný, neznamená to, že svoje dovednosti prodá v zápase.“
Jak Marian Jelínek konstatuje, čím více je člověk ve své práci emočně zainteresován, tím více k němu nechtěné myšlenky chodí. Trápení není chyba, smutky nejsou špatné, ale musí být časově ohraničené. Určitá míra pozitivismu a negativismu je navíc geneticky daná. A další míra je daná výchovou.
„Radost je dovednost, s níž se nerodíme,“ poznamenává s dovětkem, že emoce získáváme, ale také ztrácíme. „Ale proč je získáváme a proč je ztrácíme? A najednou zjistíte, že se ztrátou i se ziskem můžete pracovat. Jak získáte emoci k něčemu dlouhodobému? Emoce vzniká na bázi podmínek. Logika pouze říká, že jedna a jedna jsou dvě, to je racionální uvažování. Ale já musím vytvořit podmínky pro emoci.“
Co přesně to znamená třeba pro práci realitního makléře? „Potřebuju prodlužovat čas, abych k něčemu získal silnou emoci. Když bude makléř milovat vydělávání peněz pro byznys jako takový, přesněji řečeno baví ho jeho práce a jako potěšení bude mít peníze, potom k radostným stavům a stavům uspokojení bude docházet naprosto běžně. Ale musí to být složené z emoce k činnosti. Problém je, že plno lidí mají svým mindsetem nastavené chci mít co nejvíc peněz a neřeší tu emoci.“
Stres je v nás, nikoliv mimo nás, říká kouč kategoricky. „Kdybychom se chovali jinak, tak doba a její ekonomické parametry se musí přizpůsobit. Kdyby nikdo nečetl bulvár, neexistoval by, kdybychom se nepřejídali, neměli bychom obezitu. Každý musí začít u sebe, to je první prvek mindsetu, který si člověk musí uvědomit. A pokud začnu u sebe – i v podnikání – nemůžu dobu obviňovat z toho, že přibývá spotřeba antidepresiv nebo obézních lidí. Nejsme schopni přijmout zodpovědnost sami za sebe. Utíkáme od problémů, které máme my, ty nejsou venku. Takový postoj je od samého začátku špatný. Líbí se mi citát Matky Terezy: Chceš-li změnit svět, změň sebe.“
Marian Jelínek ve své životě hned několikrát zažil pád až na dno. „Úraz, který mi zabránil dál pokračovat v hokeji. Mladému klukovi se rozpadl sen. Relativně brzo mi zemřel otec,“ vyjmenovává osobní těžkosti. „To jsou věci, které s člověkem emočně zatřesou. Svojí nedůsledností jsem přišel o hodně peněz, společníci ve firmě mě okradli o několik milionů korun. Někdo by byl ze ztráty peněz zhroucený na celý život, ale já to přešel a už o tom mluvím, jako kdybych ztratil rohlík. Tohle mě naučil sport – porážky musíte rychle vstřebat a jít dál. Pokud jsem zdravý, tak věřím, že zbytek v životě už zvládnu.“
Marian Jelínek
Hokejový trenér, kouč, manažer a autor řady knih
Již více než 25 let se zabývá sportovní psychologií a mentálním koučinkem.
Mezi své největší trenérské hokejové úspěchy řadí zlato z MS 2005, 2× titul s HC Sparta Praha a Presidentův pohár s HC Plzeň.
Individuálně spolupracuje s manažery a vrcholovými sportovci (v současnosti např. s Karolínou Plíškovou, Petrem Mrázkem, Janem Mickou a dalšími olympioniky; je také bývalým dlouholetým koučem Jaromíra Jágra).
Své mnohaleté zkušenosti využívá při přednáškách nejen asociacím a klubům napříč všemi sporty, ale také firmám z různých oborů. Je garantem oboru Psychologie pro manažery na Newton College.
Ondřej Jaroš
V realitách se pohybuje od roku 2008. Působí jako jednatel ve společnosti Jaroš & Partners Real Estate, kde mám na starost 25 realitních makléřů. Věnuje se také externímu školení makléřů a manažerů po celé ČR. Aktivně se stále věnuje i realitám jako makléř. Je jedním ze spolumajitelů Realitního vzdělávacího institutu (RVI), který školí a vzdělává makléře po celé České republice. Pod Realitní vzdělávací institut také spadá Realitní Akademie, kde má pozici managera celého projektu.