Development - výstavba - stavební zákon

Poptávka po novostavbách je nezadržitelná. Developeři nestíhají stavět – a to zejména proto, že získání stavebního povolení trvá i desetiletí. Zeptali jsme se proto developerů, jak vidí budoucnost v perspektivě připravovaného nového stavebního zákona.

Samotná výstavba bytového domu je jen jakousi třešničkou na dortu developmentu. Než vůbec může developer kopnout do země, stráví roky až desetiletí přípravou projektu a obíháním úřadů pro získání stavebního povolení. Poptávka po novém bydlení ale nečeká, a tak developeři prodají většinu bytů ještě dříve, než je postaví.

Položili jsme proto developerským společnostem otázku: „Jak vidíte budoucnost developerského trhu v perspektivě současné poptávky a připravovaném novém stavebním zákonu?“

Central Group

Zásadní je pro nás hlavně zrychlení povolovacích procesů, které slibuje nový stavební zákon. Díky tomu by se na trh jen v Praze v následujících letech mohly dostat desetitisíce nových bytů. To by pomohlo vyvážit současný nepoměr nabídky a poptávky a zastavit růst cen.

Ondřej Šťastný, vedoucí úseku analytiky

Ekospol

Nový stavební zákon je klíčový pro to, aby se rozběhl zablokovaný proces povolování nových staveb. Příprava rezidenčního projektu v Praze trvá pět a více let, což je naprosto neúnosné. Nový stavební zákon obsahuje několik zásadních principů, které mohou povolování nových staveb výrazně urychlit.  Zavádí například takzvaný apelační princip. Ten znamená, že nadřízený stavební úřad v případě odvolání věc nepošle zpět na původní stavební úřad, ale sám o žádosti investora rozhodne. Získat finální rozhodnutí by tak bylo možné už v řádu měsíců a ne roků, jako je tomu často nyní.

Zásadní je také zavedení důsledného dodržování závazných lhůt pro vyjádření či vydání rozhodnutí. Správními lhůtami se budou muset řídit i stavební úřady. Pokud nevydají rozhodnutí včas, přejde celé řízení na nadřízený stavební úřad. Ten už bude muset rozhodnout v jasně dané lhůtě. Investor tak už nebude muset pravidelně urgovat úředníky, aby konečně rozhodli.

Ještě výraznější vliv na celé řízení a jeho urychlení bude mít integrace stavebního řízení. To ve skutečnosti znamená, že stanoviska dotčených orgánů státní správy si bude zajišťovat samotný stavební úřad. Investorovi tak odpadne povinnost získávat desítky razítek nejrůznějších institucí. I to povolovací proces výrazně urychlí.

Výraznou úsporu času očekávám také od sloučení současných deseti typů řízení do jediného a zavedení pouze jednoho odvolání. Už tak nebude možné odvolávat se kvůli jedné věci neustále dokola. Každý bude mít možnost odvolat se pouze jednou, soud navíc bude muset vyřešit všechny body žaloby zároveň.

Podstatné nyní je, aby nový zákon co nejdříve schválili také poslanci a senátoři. Stavebnictví, které tvoří důležitou součást celé ekonomiky, totiž změnu legislativy potřebuje jako sůl. Není možné, abychom z hlediska složitosti a délky povolování nových staveb patřili k nejhorším zemím na světě, daleko za mnoha rozvojovými zeměmi. Nový stavební zákon je příslibem toho, že se opět začnou stavět potřebné stavby – ať už jsou to nové dálnice, obchvaty či tolik chybějící byty.

Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva

Finep

U nového stavebního zákona vyčkejme jeho finální podobu, teprve poté bude možné situaci na trhu skrze tento zákon komentovat a hodnotit.

Obecně se na trh nedíváme optikou, co bude za rok či dva, protože to se toho zas až tak moc nezmění s ohledem na povolovací procesy, které u nás trvají deset let v průměru. Důležitější je, jak bude vypadat trh v další dekádě. A zde se obáváme toho, že nemovitosti svou hodnotu zdvojnásobí a významnou roli zde bude hrát inflace.

V dalších letech očekáváme růst podílu výstavby nájemních bytových domů prostřednictvím developerů. Na samotné nové developerské výstavbě očekáváme podíl této výstavby někde mezi třetinou a polovinou. Na nájemním trhu se stále častěji budou prodávat celé bytové domy nebo projekty a pozvolna bude tak růst na trhu nájemního bydlení podíl nájemních bytů, které spravují profesionální správcovské firmy pro institucionální investory z řad fondů, bank, či pojišťoven. Do budoucna tak vedle sebe budou standardně a bezproblémově fungovat jak nájmy nabízení jednotlivými investory, tak i nájemní byty od fondů.

David Jirušek, tiskový mluvčí

Trigema

Hlad po novém bydlení zůstává stále velký. Tomu nahrávají výhodné podmínky pro poskytování hypoték. Omezujícím faktorem je ale současně růst cen nových bytů, i když už není tak dramatický, jak tomu ještě před několika málo lety na trhu bylo. Tím hlavním problémem je nedostatečná nabídka. Ke konci září bylo v Praze v nabídkách pouze 5 700 jednotek. Ve skutečnosti je jich však třeba minimálně dvojnásobek. Novela stavebního zákona nás bohužel zatím neopravňuje k optimismu. Nejsme přesvědčeni, že rychlejšímu a jednoduššímu povolování nových projektů pomůže.

Radek Polák, mluvčí

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account